Pažeidėjus gali stebėti ir pareigūnams padedantys neetatiniai inspektoriai

Paieškos forma

Pažeidėjus gali stebėti ir pareigūnams padedantys neetatiniai inspektoriai

Aplikosauga

Aplinkosaugininkai, pasitelkdami neetatinius aplinkos apsaugos inspektorius, džiaugiasi pakankamai svaria jų pagalba. Tiesa, ne visi neetatiniai pagalbininkai suvokia, koks sudėtingas šis darbas.

Pernai Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento pareigūnams talkino 43 neetatiniai inspektoriai. Jie dalyvavo 269 reiduose, kurių metu nustatytas 231 pažeidimas. Iš jų septyniolika buvo šiurkštūs aplinkos apsaugos teisės aktų reikalavimų pažeidimai. Be to, aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdantys pareigūnai išaiškino 32 pažeidimus pagal neetatinių pagalbininkų perduotą informaciją ar fiksuotą medžiagą apie pažeidimus.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Alfredas Breivė sako, kad naujų neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių ieškoma dukart per metus – tuoj po Naujųjų ir rudeniop. Šiemet neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus įgalinimai 2018 metams pratęsti 34 piliečiams, aktyviai dalyvavusiems aplinkosauginėje veikloje, o naujai suteikti dar vienuolikai piliečių. Neetatiniais pagalbininkais pageidauja tapti įvairaus amžiaus ir profesijų žmonės – ateina tiek ką tik baigę studijas, tiek jau turintys solidžią gyvenimišką patirtį. Pasak A. Breivės, aplinkosaugininkams gelbsti ir buvę policijos pareigūnai, kariškiai, advokatai, ir įvairių kitų profesijų žmonės. Iš 34 inspektorių, kuriems pratęsti įgalinimai, apie tris dešimtis dirba ne pirmus metus ir yra susidūrę su įvairiomis situacijomis.

„Tai nėra lengvas darbas, nors kai kuriems atrodo, kad išvažiuosiu į gamtą, bus gražu, pakvėpuosiu grynu oru“, – pasakojo A. Breivė. Jo teigimu, susidūrus su pažeidėjais, tenka patekti ir į konfliktines situacijas. Baudos labai didelės, tad požiūris į inspektorius neretai nebūna pats geriausias. Be to, inspektoriams tenka liudyti ir teismuose, o tai ir nėra pats maloniausias dalykas. Šiemet inspektorėmis panoro tapti ir dvi jaunos merginos. Kodėl renkamasi tokį kelią, A. Breivės teigimu sunku būtų atsakyti, vieni ateina iš idėjos – patinka gamta, tačiau nepatinka jai daromi pažeidimai. Kiti ieško veiklos.

„Pagalbininkai labai reikalingi. Mes esame tik šešiese, o dirbame visame Panevėžio regione. Vien Rokiškio rajonas turi 99 ežerus. Įsivaizduokite, ką mes šešiese padarytume: komerciniai medžioklės plotai, Biržų giria, kiti miškai ir taip toliau. Nėra galimybių šešiese visko sužiūrėti“, – sako A. Breivė. Neetatiniai pagalbininkai gali tik fiksuoti pažeidimą, iškviesti aplinkosaugininkus, policijos pareigūnus. Taip pat nufilmuoti, nufotografuoti daromą pažeidimą, suteikti telefonu informaciją. Tačiau į reidus jie važiuoja kartu su etatiniais inspektoriais.

Viršininko teigimu, stengiamasi, kad ekipaže būtų du žmonės, tad išvažiuojant naktį į iškvietimą kviečiamas ir neetatinis inspektorius. „Vienas būdrauju, o gavęs iškvietimą paskambinu vienam, kitam – prikeliu, kad pagelbėtų, kad nereikėtų važiuoti vienam“, – sako jis. Neetatinių pareigūnų pagalba labai įvairi. A. Breivės teigimu, kartais prireikia, kad kas nors pasaugotų automobilį, jog šis liktų sveikais langais, ar apeiti didžiulį ežerą, kas vienam būtų sunku. Atlygio už tokį darbą neetatiniai pagalbininkai negauna – dirba iš idėjos, tačiau už aktyvią veiklą sulaukia paskatinimo. Pasak A. Breivės, šiemet šeši aktyviausi neetatiniai inspektoriai paskatinti premijomis. Svarstoma, kaip būtų galima šią, iš esmės visuomeninę tarnybą, padaryti patrauklesne – gal leidimą nemokamai žvejoti suteikti, specialią aprangą ar pan.

Daiva Savickienė
Skaitykite daugiau: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/pagalbininku-darbas-nera-lengvas/

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.