Kaip pasistatyti medžioklės bokštelį

Paieškos forma

Kaip pasistatyti medžioklės bokštelį

  Medžioklėje tykojant žvėries, aktualu geras ir patogus medžioklės bokštelis. Žvėris apsipranta su svetimkūniu savo ganyklose ir nesibaido bokštelio, todėl medžiotojas gali gana patogiai tykoti žvėries prie pat jo ganyklų. Medžioklės bokštelių tobulėjimas yra spartus, eina koja kojon su naujomis statybinėmis technologijomis. Sovietmečiu Lietuvoje apie gerai įrengtus bokštelius galėjai gridėti iš legendų apie nomenklatūrines medžiokles. Eiliniai medžiotojai prie dviejų medžių pritvirtindavo kelis pagalius ir ant jų sėdėdami laukdavo žvėries. Paskutiniu metu atsirado daug mobilių medžioklės bokštelių modifikacijų: dviejų suglaudžiamų kopėčių ir tvirtinamos prie medžio kamieno sėdynės tipo. Visgi populiariausi yra stacionarūs medžioklės bokšteliai, kai kurie surenčiami taip, kad ten net gyventi būtų patogu.

Pasiruošimas medžioklės bokštelio statybai

Medžioklės bokšteliai priskiriami prie nesudėtingų inžinierinių statinių, jų statybą reglamentuoja  „Nesudėtingi (tarp jų laikini) statiniai". Norint pasistatyti bokštelį, reikalingas raštiškas sklypo savininko sutikimas.

Parenkant vietą įįvertinama daug faktorių, pavyzdžiui, apšvietimas. Vokiečiai daug bokštelių stato miškuose, taip gali prieiti prie šernų gulyklų, tačiau aplink tokį bokštelį greičiau tems, bus nejauku. Mes nutariame statyti atvirame lauke, netoli tankumyno su šernų gulyklomis, čia pavakarėje žvėrys iš miško eina į laukus. Prie pamiškės statysime šėryklą, ieškome vietos, kur patogus privažiavimas net ir žiemos metu. Šalia senas sodas, į kurį žvėrys rudenį ir žiemą ateina obuolių.

Vidutinis bokštelio aukštis tarp 4 - 6 metrų (šaudymo anga). Darant aukštesnį iškyla problemos dėl prisitaikymo o žemesniame labiau pastebimas medžiotojas.

Manau, svarbus ir medžioklės bokštelio projektėlis, pagal jį suskaičiuosite reikalingą medžiagų kiekį, polinkio kampus. Kojų polinkis ar tvirtinimai turėtų būti tokie, kad bokštelio neišverstų vėjas. Bokštelį darome iš dviejų dalių: kojos ir atskirai namelis. Kojų ilgis 5 metrai, viršutinės aikštelės plotis 1,5x2,3 metro, iš kurių 1,5x1,5 bus uždaras namelis ir 1,5x0,8 aikštelė. Panašiai planuojame ir darbus: viena diena kojų pastatymui ir gal namelio karkasui ir dar diena apsiuvimui.

Viena iš didžiausių medinio bokštelio problemų - medžio puvimas, ypač ten, kur mediena liečiasi su žeme. Ji sprenžiama betonuojant ir medieną iškeliant virš kontakto su žeme. Jei betonuotume vietoje, tam reikėtų papildomos darbo dienos ir betoninis padas už 150 km nuo namų taptų "auksiniu". Surandame sprendimą - betoninį padą padarysime kitur ir atvešime į vietą tik sumontuoti.

Betoninis padas bokšteliui

Pirmiausia darome pamatėlį. Pagal sumąstymą, ant 22 mm strypo užveriame koją, kuri įsiremia į metaline plokštelę, laikomą dviejų veržlių iš apačios. Šitokia konstrukcija leis koją kilnoti aukštyn žemyn, reguliuojant galimus namelio pokrypius. Geresnis variantas, jei vietoj plokštelės butų plokštelės su šoniniais laikikliais, taip sumažinama galimybę strypui išlūžti, ir padaryti neatskiriamą kontaktą su pamatuku. Pamatuko skersmuo 0,4x0,4 x 0,12 storis, susinaudoja 2 dideli kibirai žvyro ir trečdalis kibiro cemento. Strypą, veržles, plokštelę perku ten, kur didžiausias pasirinkimas - „Varžtų pasaulyje". Tokį pat veržlių, plokštelės komplektą įbetonuoju, kad stipriau laikytųsi. Formų liejimui pasirenkama lygi vieta, nuimamas minkšto grunto sluoksnis, padengiamas celofanu, aprėminamas klojiniu iš 120 mm pločio dailylentės. Į centrą įbedamas strypas taip, kad į vieną kampą susidarytų 85 laipsnių kampas. Įsukamos veržlės ir jų viduryje plokštelė, kiek pabarstoma betono, padedama daugiau armatūros ir supilamas betonas iki kraštelių.

Ko reikės gamybai

Strypai užsukami cinkuoti 20 mm 1 m ilgio (perpjauta perpus)
Veržlės m20 - 8 - Zn 32 vnt.
Poveržlės didelės,laikančiosios Din 436 M.24 8 vnt. - Zn
Cementas 1 maišas

Mediena bokšteliui:

4 stovai 12x12 5 metrai ilgio.
Horizontalus skersiniai po keturis vnt. 2.3 m 10x10 ir 1.6m 10x10.
Įstriži skersiniai 5 m ilgio 4 vnt. 7x10.
Kopėčių stovai 6 m 2 vnt. 7x10.
Pagrindiniai stovai 7 vnt. x220 cmx (7x 5 cm).
Stovų sujungimai (langinės ir turėklai) 5 vnt. x3 m (7x5).

(5x5) mediena naudojasi didžiuliais kiekiais, jos reikės:
Kopėčių laipteliams 18 vnt. po 0,8 m.
Sudėti ant namelio pagrindo, po grindimis 2,3 m kas 0,3 m. 8 vnt. po 1,6 m.
Stogo grebėstams kas 2,6 m kas 0,4 m, 8 vnt. po 1,6 m.
Namelio stovų viršutiniam jungimui (galima ir 7x5) 2,6 x2

Dar pasiimkite 3 - 4 5x5 bruselius po 3 m. įvairiems pagalbiniams darbams, papildomiems tvirtinimams.

Plokščių pločiai nelabai tinkami darbui be atraižų. Standartas 2500x1250 per aukštas ir antrą plokštę jau reikėtų pjauti. Įvertinus tai, kad langai eina vos ne per visą bokštelio plotį ir plokštė bus pjaustoma iki apatinės palangės ir virš lango, didelio skirtumo pločiuose nėra. Dėl lengvesnio transportavimo paėmėme siauresnę 2500x65 plokštę. Apsiuvimui ir durims naudotos OSB plokštės.

Durims verta panaudoti kiek storesnę (15 - 20 mm) 1 vnt.
Šoniniam apsiuvimui 10 mm, 7 vnt. (galima paimti 1 papildomą, jei sunku ekonomiškai pjaustyti).
Grindims 15 mm 2 vnt. + tokio pat pločio ir ilgio 20 cm lenta.
Luboms 12 mm 2 vnt. (paliktas tarpas per vidurį) arba + tokio pat storio lenta (tinka dailylentės).

Stogas išsikiša iš namelio priekio ir galo po  20 cm, iš šonų po 10 cm. Paimti 4 lakštai metalinės stogo dangos, kiek nepatogių 120x90 išmatavimų. Papildomai 1 lakštas 200x90, kurį perpjovus per pusę, atskirai uždengtas prieangis. Žinoma, geriau būtų pirkti 3 po 200x90 lakštus.

 

Tvirtinimo detalės:

Sustiprinti kampai viršutiniam aikštelės sujungimui 100x100x90x2,5 - 4 vnt. 
Sustiprinti kampai stovams 70xt 70x55x2,5 mm - 6 vnt. 
Sustiprinti (nebūtina sustiprintų) kampai sujungti stogą su karkasu 50x50x35x2,5 10 vnt. 
Sustiprinti kampai langinėms 50x50x35x2,5 12 vnt. 
Kampai su didele skyle langams laikyti 50x50x35x2,5 

Didieji vinys sujungti pagrindines medines dalis 8x300 mm 
Vinys 7,5x260 mm  (langinių, karkasiniai jungimai).
Darbinės vinys 4x120 mm (laiptai, lagės),
Vinys 4x100 mm  (lagės)
Vinys 3,0x80 mm 

Vinys plačia galvute 2,8x40 cinkuotos sujungti šoninį OSB ir grindis, 
Vinis rievėta 4,2x50 cinkuota, naudojama kampučiams pritvirtinti, 

Kamputis 300x40x2 kopėčių apačiai 4 vnt.  (geriau naudoti kampuoti).

Vyriai 8 vnt. 
Rankenėlės langams ir durims 4 vnt. 

Medžioklės bokštelio statyba

Dar lentpjūvėje pragręžiau skyles kojinių tašų apačioje.

Išlyginama aikštelė arba konkrečios vietos pamatėliams. Pradžioje paskaičiuojame, kur turės būti kojos, nuimame gruntą, sulyginame su gulsčiuku iki vienodo lygio. Pastatome vieną žymą, pagal ją nustatome šoninių kojų vietas, naudodami statmens matuoklį ir virvę. Pažymime vietas, suvedame ir paskutinę koją. Sukalame 2 rėmus iš laikančiųjų kojų. Apatinis horizontalus skersinis kalamas į išorę ant kojų, o ne dedamas į vidų tarp kojų. Esantys viduje gali sukinėtis ir prasčiau laikys. Kalama dideliomis 350 mm ilgio vinimis, prieš tai išgręžus skylutes, kad nesuskaldytų medžio. Apatinį prikalame iš išorės (aš gal vis dėlto kalčiau viduje), viršutinį iš vidaus. Įstatome pamatėlio strypus į išgręžtas skyles. Pastatomi kojų rėmai, būtinai paremiami iš abiejų pusių. Dar kartą patikrinama, ar teisingai susistatė pamatukas, jei reikia palyginame. Sukalame apačioje kojų rėmus horizontaliu skersiniu. Lipame į viršų ir prikalame viršutinius horizontalius skersinius. Sutvirtiname karkasą įstrižiniais skersiniais.

Uždedame kopėčių stovus ir judame į viršų, prikaldami kopėčių laiptelius. Kalama kas 25 cm.

Grindys daromos sukalant 5x5 bruselius kas 25 - 30 cm. Užklojame ir prikalame OSB. Kopėčios neleis prikalti OSB iki pat krašto, todėl jas reikėtų atitraukti, nuo krašto prikalus papildomą lentą.

Apačioje paruošiami stovai, nupjauname pagal aukštį ir numatytą kampą. Galima nupjauti be skaičiavimų, išdėsčius gulinčius stovus sulygintais galais. Mes skaičiavome, kad aukščiausio stovo aukštis bus 220 cm, žemiausio, prie įėjimo 180. Nubrėžus liniją gavosi reikalingas kampas. Stovus pritvirtinome sustiprintais 7 cm pločio kampais 120 cm ilgio vinimis.

Prikalamas viršutinis 5x5 tašas, prie kurio tvirtinsis stogas. Stovai sutvirtinami pagalbiniais tašeliais, skersuojant juos ir darant ištisinius jungimus.

Medžioklės namelio stogo darymas - viena iš sunkiausių užduočių. Ne darbas sudėtingas, bet paskui reikia nulipti nuo stogo! Statant namelį medyje, su tuo teko susidurti pačiam, adrenalino prikaupiau nemažai, nors tiesiog nušokau ant šalia augusio medžio. Nusprendžiame stogą padaryti apačioje ir jį užkelti jau sumontuotą.

Išdėstomi grebėstai kas 40 cm, prie jų prikalamas OSB. Uždedama metalinė stogo danga, kad apie 3 - 5 cm išlystų iš kraštų. Viskas išlyginama ir prisukama metalinės dangos varžtais. Stogas pakeliamas per kopėčias ir uždėjus priekyje ant viršutinio tašo, nutraukiamas į namelio priekį. Išlyginame ir stogas pritvirtiname kampučiais. Patogiausia ir tvirčiau tvirtinti akumuliatoriniu suktuvu medvaržčiais, tačiau nuo gręžimo abu akumuliatoriai išsikrovė ir teko kalti vinis. Tokią konstrukciją palikome kitai darbo dienai.

Kitą kartą atvažiuojame su OSB plokšte ir langais. Pirmas darbas - išsimatuoti langus. Geriausiai pastatyti kėdę, kurią naudosite, ir pagal tai paskaičiuoti lango aukštį. Vidutiniškai lango aukštis būna apie 0,8 - 1 metras. Labai žemai esantys langai išduos medžiotojo judesius, aukšti bus nepatogu taikytis. Vieną langą statysime su vidiniu atsidarymu, 2 šoninius su išoriniu atsidarymu. Taip darome, nes priekyje esantis langą atidarytas visiškai netrukdo, tuo tarpu šoniniai, ypač durų pusėje, sukels viduje daug nepatogumų. Apkalimui labai praverstų kopėčios, tačiau galima susitvarkyti ir be jų. Paprasčiausia eiti nuo kairiojo šono aplink namuką. Į OSB, atsimatavus ir ją išsipjovus, verta kiek įkalti vinukus. Pristačius į vietą, tokią plokštę galima prikalti viena ranka. Labai tinka mažesnis plokštės plotis, kai plaktuku gali pasiekti per visą plokštės ilgį.

Durų plokštumoje padarome nedidelį stacionarų langelį, stiklas prispaudžiamas OSB juostelėmis. Įstatome langus, čia be kopėčių neapsieisi, tampome sunkiąsias stacionarias kopėčias. Įstatomos durys (OSB plokštė). Sukalami turėklai.

Medžioklės bokštelio įranga

Trečią darbo dieną pirmiausia padarome aikštelės apsaugas, uždedame jau namuose paruoštą stogą (tokia pat konstrukcija kaip ir virš namuko). Atitaikome lakšto bangas, nuo lietaus apsaugoma ir aikštelė.

Kojos padedamos ir pritvirtinamos prie betoninio pado, jas pakeliant nuo kontakto su žeme. Pritvirtinamos kopėčios viršuje, papildomai sustiprinama jungiant kopėčias su viena iš bokštelio kojų per vidurį.

Kad balkonėlis - aikštelė būtų tvirtesnė, sutvirtiname kampiniu tvirtinimu - tolygiau pasiskyrstys apkrovas.

Grindys išklojamos linoleumu su minkšta apačia, bus slopinamas žingsnių ar judančios kėdės garsai. Ant palangių uždedamas toks pats linoleumas, jis neleis dunksėti šautuvui, kai bus taikomasi į išėjusį žvėrį. Prie bokštelių žvėrys jautriai reaguoja į mažiausią garsą.

Itin bijojome, ar toks bokštelis atlaikys didelį vėją. Pirmą didelę audrą  jis atlaikė! Vokiečiai vėjuotose kalnų vietovėse papildomai bokštelius tvirtina įkaldami ar įbetonuodami atraminius kuolus ir prie jų trosais pritvirtindami bokštelio kojas. Atramai panaudojame 5 cm pločio kampuotį.

Belieka viduje pasidaryti nedidelį užlenkiamą staliuką. Ilgai sėdint, bus patogu padėti sumuštinius ir puodelį arbatos.

Gerų akimirkų gamtoje

 

http://www.anonsas.lt/portal/categories/339/0/0/1/article/31365/medziokles-bokstelio-statyba

 

Palikite atsiliepimą

Jūsų el.pašto adresas nebus rodomas ir naudojamas. Pažymėti laukai yra privalomi.*

To prevent automated spam submissions leave this field empty.